[ST-breadcrumb]


“Обери життя” (сценарій до Дня СНІДу)

«Обери життя»

Сценарій тематичного вечора для старшокласників, присвячений Дню боротьби зі СНІД.

На екрані демонструється тематичне відео.

Звучить «Реквием по мечте» Р.Вагнера.
На сцену виходять читці – учні.

1.Життя людей – то наче свічки,
Які горять в нічній пітьмі.
Течуть, неначе воску річки,
Кудись змарновані роки.

2. Думки – то полум’я вогню.
А вчинки – лише чорний дим.
Що зараз начебто важливе –
Вже завтра відліта пустим.

3. Хвороби косять нам життя,
Мов у вогонь дме вітерець.
Сьогодні в щасті все буття!
А завтра? Все… Всьому кінець.

4. Та ми живем життям своїм,
Марнуючи за миттю мить,
Ніхто не думає над тим,
Ще скільки свічечці горіть.

По – черзі виходять 6 учнів, у руках вони тримають свічки, які символізують періоди життя людей. На екрані демонструються слайди.

Коли дитина народжується, її свічка тільки починає горіти. Тремтливий вогник поступово розгорається , але він може згаснути будь – якої миті від легенького вітру, як дитина від хвороби. Тому батьки і прикривають це полум’я долонею, щоб їхня дитина мала шанси на довге життя.
1. Виростаючи, дитина стає підлітком. Вогонь ще тріпотить, не маючи змоги заспокоїтися, наче характер підлітка, але він уже не такий нестабільний.
2. Пізніше людина переходить в юність. Четверта частина свічки згоріла, вогонь заспокоївся, але його колір постійно змінюється, так само, як думки та емоції змінюються в головах юних людей.
3. Після юності настає молодість. Людина закінчує університет, влаштовується на роботу. Тому її свічечка дає стабільну кількість світла і тепла.
4. Згоріло вже дві треті свічки. Людина починає підбивати підсумки. Вона думає про те, що вона зробила за цей час, як горів її вогонь життя.
5. На своєму останньому етапі свічка горить найяскравіше. Це тому, що людина стає мудрою. Вона ділиться своїм теплом з оточуючими, передаючи їм свій досвід, а коли віск закінчується – гасне.

На екрані зображення свічки
Учні – читці.
1. У нього тіло зі смутку і болю,
Бо смерть людини – його втіха.
Тому приносить стільки болю,
Тому дарує тільки лихо.

2. Його слова – то мертва тиша,
Що кладовище обіймає.
Смертельні оди в тілі пише,
Яке з середини з’їдає.

3. Над ним сміятись – самогубство.
Він має зброю у руках.
Та зброя – то пасивність людства,
Яке не чує в ньому страх.

4. Вода – як в морі камінь точить,
Так принесе мільярди бід.
У кожному він жити хоче,
Його ім’я – підступний СНІД.

Звучить «Реквієм» Моцарта. На сцені з’являється Ангел і дівчина. На екрані – зображення вівтаря церкви.
Дівчина ( до Ангела)
Він не буде жити, і своїм теплом
Не зможе захистити змучене чоло.
Цей страшний діагноз не лишить надій.
Очі вже погасли, він уже не мій.
Боже, як же страшно рахувати дні!
Захворіти легко, видужати – ні.
Ангел – охоронець, не лишай його,
Ангел – охоронець, збережи вогонь!
Ангел – охоронець, я тебе молю,
Хай він тепер хворий , я ж його люблю!
Ангел виконує пісню «Чуєш, ангеле?»

На сцені напис 1 грудня – день боротьби зі СНІДОМ
На сцену виходить ведучий 1 і 2 .
Ведучий 1. У всьому світі у ці дні дня говорять про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людства несе глобальна епідемія.

Ведучий 2. Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше був проголошений 1-го грудня 1988 року Всесвітньою організацією охорони здоров'я після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширенню обміну інформацією по ВІЧ/СНІДу.

Ведучий 1. У 1981 році мало хто звернув увагу на повідомлення у щотижневому звіті про захворюваність і смертність, що випускається в Атланті, в якому повідомлялося, що в Лос-Анджелесі 5 молодих гомосексуалістів захворіли рідкісною формою пневмонії і двоє з них померли. У наступні декілька тижнів додалися нові факти. У всіх хворих таємничим чином відмовляла імунна система.

Ведучий 2. Світ вступив в еру СНІДу. Людство живе у страху перед цією недугою. Цифри про чисельність заражених і хворих усе зростають і стають застарілими вже на момент публікації.

Ведучий 1. Але навіть письменники-фантасти не змогли передбачити, що наприкінці другого тисячоліття нашої ери виникне така загроза для людства. Що в глибини людського організму проникне не випромінювання атомного реактора чи космосу, не новий пестицид, а представник мікросвіту – вірус-убивця, який неминуче приведе зараженого ним до загибелі.

Ведучий 1. Лікарі оперативно виявили особливості контингенту хворих: гомосексуалісти, бісексуали, повії, наркомани. Життя, вільне від усяких моральних норм і принципів, не могло не викликати покарання від Природи. І воно настало.

Ведучий 2. Широка громадськість сприйняла це як справедливу і неминучу кару грішникам. Однак, виявилося, що і праведники не уникнули страшної біди. Жертвами СНІДу стали невинні немовлята, породіллі, пацієнти, яким часто переливали кров.

Звучить саундтрек із фільму «Свій серед чужих»

На сцені ведучий 3 і 4. Демонстрація слайдів, ведучі коментують хронологію захворюваності на СНІД

Ведучий 3.1981 — в США виявлено велику кількість випадків саркоми Капоші (рідкісний вид раку шкіри) у молодих чоловіків-геїв. В тому році від цього захворювання загинуло 128 молодих людей в США. Американським лікарем Майклом Готтлібом введено термін «СНІД».

Ведучий 4. 1982 — уперше відслідковано зв'язок СНІД з переливанням крові.

Ведучий 3. 1983 — Люк Монтан’є з інституту Пастера у Франції відкрив та ідентифікував вірус імунодефіциту людини, як вірус, що призводить до СНІД. У США за цей рік померло від СНІД півтори тисячі людей.

Ведучий 4. 1985 — в США розроблено перший тест на наявність антитіл до ВІЛ, що дало змогу перевіряти донорську кров на наявність ВІЛ. Також були встановлені шляхи інфікування вірусом СНІД.

Ведучий 3. 1987 — на сесії Генеральної Асамблеї ООН Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ) прийнято глобальну стратегію боротьби зі СНІДом. В Україні зареєстровані перші 6 випадків ВІЛ-інфікування серед громадян країни та 75 випадків серед іноземців.

Ведучий 3. 1988 — 1 грудня оголошено Всесвітнім Днем Боротьби зі СНІДом. Зареєстровано першу смерть від СНІДу в Україні.

Ведучий 4. 1991 — в Україні прийнято перший Закон «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення». Цього року Франком Муром створено символ всесвітнього антиСНІДівського руху у вигляді червоної стрічки.

Ведучий 3. 1995 — в Україні поширення ВІЛ-інфекції/СНІД набуло епідемічного характеру, зареєстровано 1490 випадків інфікування за рік.

Ведучий 4. 2001 — Вперше проведено спеціальну сесію ООН з проблем СНІДу. 2002 — помер від СНІД Франк Мур, який створив червону стрічку — символ боротьби зі СНІДом.

Ведучий 3. З 1987 р. по березень 2005 р. в Україні офіційно зареєстровано 768750 осіб ВІЛ-інфікованих громадян України та 314 іноземців. Сьогодні за добу у світі чотириста тисяч чоловік заражується цією хворобою.

Ведучий 4. За прогнозами деяких експертів, у разі збереження наявної тенденції кількість ВІЛ-інфікованих 2010 року сягне майже 1,5 млн. осіб, а від хвороби в цей рік загинуть до 90 тисяч осіб. Питома вага померлих від СНІДу в загальному числі померлих 2010 року становитиме близько 10%, абсолютна більшість яких — віком до 40 років.

Виконується пісня «Гореть» . На екрані таблиця 1.

Таблиця 1
ЗАХВОРЮВАННЯ НА ВІЛ/СНІД
1987 – вересень 2010 р.

Кількість випадків (осіб з 1987)

Всього

Дорослі

Діти  до 14 років

ВІЛ-інфіковані

174824

147369

27455

Хворі на СНІД

34734

33792

942

Померлі від СНІД

19807

19525

282

Ведучий 1. Епідемії у всі періоди людської історії були гострим соціальним явищем.

Ведучий 2. Та попри все людство намагалося боротися з ними заради майбутнього життя.

Ведучий 1. Перші, хто діагностує всі прояви хвороби, звичайно є лікарі.

Ведучий 2. І сьогодні на нашому заході присутня лікар кабінету «Довіри» Назарина Ж.Ю.

Виступ лікаря.
Пісня «Відчувай життя» у виконанні Яценка Б. та Барановської О., яка супроводжується демонстрацією кліпу.
На сцені волонтери Корпусу Миру США, які розповідають про відомих людей, які померли віл СНІДу. Виступ супроводжується слайдами.
Кліп Фрейді Меркуррі «Шоу продовжується»

Ведучий 1.У драмі людській небагато дій:
дитинство, юність, молодість і старість.
Роби, що хоч, ридай або радій.
Неси свій хрест. Все інше – позосталість,

Ведучий 2. Настане час, і піде все в архів.
Уламки долі винесе на сушу. 
Життя – спокута не своїх гріхів,
життя – це оббирання з реп'яхів, 
що пазурями уп'ялися в душу.
Пісня «Мой рок –н – рол» у виконанні Інни Дибки та Пузько Анастасії

Слайди «10 основних фактів, які молодь має знати про ВІЛ/СНІД»

1. Хвороба, спричинена вірусом імунодефіциту людини – ВІЛ, призводить до смертельної хвороби – синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІД). ВІЛ та СНІД – невиліковні.
2. Людина, уражена вірусом, може виглядати здоровою і почуватися добре довгі роки, навіть, якщо вона є носієм вірусу.
3. Вірус може передаватися на всіх стадіях захворювання через кров, сперму, овуляційні та вагінальні виділення, грудне молоко.
4. Найчастіше ВІЛ-інфекція передається статевим шляхом. Молоді дівчата особливо вразливі до ВІЛ при сексуальних контактах.
5. Молоді люди, які мають захворювання, що передаються статевим шляхом, також становлять групу високого ризику щодо ВІЛ- інфікування. 
6. Найбільш уразливі молоді люди, які вживають наркотики ін'єкційно, або мають сексуальні контакти з ін'єкційними споживачами наркотиків. ВІЛ-інфекція може також передаватися через нестерильні інструменти при пірсингу, татуажі та інших маніпуляціях, в яких є контакт з кров'ю.
7. Ризик інфікування при статевих контактах зменшується, якщо партнери використовують презерватив. 
8. Тест на ВІЛ здійснюється системою охорони здоров'я і, в першу чергу, центрами профілактики СНІДу. Тест на ВІЛ є конфіденційним і має супроводжуватися до – та післятестовим консультуванням.
9. ВІЛ-інфекція не передається через обійми, потискання рук, користування туалетом, басейном, постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах тощо.
10. Дискримінація людей, які живуть з ВІЛ, – це порушення прав людини.

під кінець слайд «Зроби свій вибір – збережи життя»
Ведучий 3. Здоров’я – це ранок зі свіжим повітрям,
Це сонце, що гріє ласкаво й привітно.

Ведучий 4. Це хвилі Дніпра, що нам сили дають.
Бери це сміливо, мій друже, і в путь.

Ведучий 3. Здоров’я – це смак свіжих ягід дозрілих,
Це спорт, що дає нам наснагу і силу.

Ведучий 4. Це сон, що на крилах нам зорі несуть.
Усе це з собою узять не забудь.

Ведучий 3. Та тільки на цьому шляху пам’ятай:
Цурайся цигарки , від чарки тікай,

Ведучий 4. І знай, любий друже, у цьому житті,
Чи бути здоровим – вирішуєш ти!

Пісня «Подари улыбку» у виконанні Юлії Нечипоренко
Ведучий 1.
Коли день ще на початку,
Довго в ліжку не лежи,
Не лінуйсь, зроби зарядку,
І до школи ти біжи.

Ведучий 2.
Здоров'я – це багатство,
Яке Господь нам дав,
І треба, щоб з дитинства
Його ти цінував.

Ведучий 1.
Здоров'я не придбаєш
За гроші, пам'ятай.
Його від Бога маєш,
Про це не забувай.

Ведучий 2.
Бережи здоров'я змалку,
Бо хазяїн тіла – ти.
Щоб життя прожити довге,
Себе треба берегти.

Презентація «БОГ»
Ведучий 1. Ми дякуємо всім, хто приєднався сьогодні до нас

Ведучий 2. Дякуємо тим, для кого слова, які звучали сьогодні, стали дороговказом у подальшому житті.

Ведучий 1. Дякуємо всім, хто об’єднався заради здорового життя.

Ведучий 2. Цей захід був організований волонтерами Корпусу Миру (США) та лідерами учнівського самоврядування Таращанської ЗОШ №2 та ТРГ «Ерудит»

Ведучий 3. Завжди, постійно і усюди
Вирішувать лише тобі,
Що із здоров’ям твоїм буде.
Не треба шкодити собі.

Ведучий 4. Як об’єднаємось в родину.
То згинуть дні негод сумні.
І у одну прекрасну днину
Ми разом скажем: СНІДу – «ні»!
Всі учасник заходу виконують пісню «Береги Любовь»
Имеешь право промолчать в ответ,
Но помни, что назад дороги нет,
Сверни с короткого пути –
Вовремя сойди
С поезда в один конец.

Ведь рядом те, кому так нужен ты,
Дари им песни и дари цветы,
Любым печалям вопреки
И убереги душу их от пустоты.

Береги любовь, береги свой мир,
Помни и пойми – мы рождены,
Чтоб быть счастливыми людьми.
Береги свой дом ,души и сердца,
Поверь, что это ближе чем нам кажется

Играет лучик солнца на стене,
Рассвет бывает даже на войне ,
И снова свет рассеет тьму,
Радуйся ему – этот свет живет во мне.

Имеешь право промолчать в ответ,
Но помни, что назад дороги нет
Сверни с короткого пути,
Во время сойди
С поезда в один конец.

Береги любовь, береги свой мир,
Помни и пойми – мы рождены,
Чтоб быть счастливыми людьми.
Береги свой дом, души и сердца,
Поверь, что это ближе чем нам кажется

Автор: Чава Наталія,
координатор Таращанського району

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − seventeen =